Ettevõtte väärtuse suurendamiseks on kaks võimalust: omandada materiaalne vara või tulla välja uskumatu lugu, mis tekitab huvi toote vastu.

Enamik ettevõtjaid on kindel, et ettevõtte väärtus on kõigi oma varade koguväärtus: maa, ruumid, masinad ja seadmed, tarnijate ja klientide baas, litsentsid jms. Selline lähenemine on mingil määral õige: baasmaksumus suureneb varadest. Kuid pärast seda korrutab see "äri-huvi koefitsient". Ja see koefitsient moodustatakse mittemateriaalsetest komponentidest: ettevõtte mainet, toote kuulsust ja ettevõtte ajalugu.

Miljonid heliklippidest

Aastal 1975 ehitas Gary Dahl ainulaadse äritegevuse: ta ostis tavapäraseid väärismetalle ja müüs neid siis, kui nad müüvad lemmikloomi. Ta pani iga kivi pakkima spetsiaalset pappkarbi - sama, mida kasutati elusate lemmikloomade jaoks, kusjuures teenindusaegasid ja märke "hoolikalt" müüdi 3,95 euro eest. Igas kastis oli kaasas juhend "lemmiklooma" sisust, mis tegelikult oli tõeline toode: väike Dal enda kirjutatud raamat oli täis naljaid ja lõbusaid paradokseid. Üldsuse huvi toote Pet Rocks'ile kestis ainult kuus kuud, kuid selle aja jooksul müüs Dahl üle 5 miljoni kivi, mis tõi talle 15 miljonit dollarit ja tegi tavalise vabakutselise toimetaja miljonäriks.

Dahli ettevõtte materiaalse vara maksumus oli praktiliselt mitte midagi, kuid toote paradoksaalne kontseptsioon ja huvitav lugu andis Garyle võimaluse saada igalt kivilt 3 dollarit. Täna on jutuvestust kasutatud kõikjal: näiteks klaas Belgia õlle KWAK maksab umbes 10 dollarit, kuid täpselt sama klaasist klaasist klaasist serveeritud õlut maksab 15 dollarit. Tooted, farmaatsiatooted, parfüümid - jutuvestust kasutatakse peaaegu igas tööstuses. Näiteks Gabrielle Chaneli lõhnas (2017. a loominguline aasta) on välja selgitatud "Chaneli" numbrid 22, millel on peaaegu sajandi pikkune ajalugu, ja see kirjeldus muudab parfüümi juba kallimaks.

Sellisel juhul ei räägi toote omaduste manipuleerimist või petmist. Pigem on see võime teie toodet publikule huvitavaks muuta. Kaunis legend toote või teenuse kohta, provokatiivne kuulujutt ettevõtte kohta - kõik tööriistad võivad töötada. Näiteks aastal 2016 müüdi Valgevene käivitus MSQRD. Facebook ostis ettevõtte mõne päeva pärast ja juhtus kohe pärast kuulujutlust, et Apple kavatseb ettevõtte osta. See võib olla lihtsalt kokkusattumus, kuid kuulujutt tundus väga õigeaegselt.

Maardleri ja sardiinid

Esimene asi, mida on oluline mõista, on see, et ilus legend ja PR on teie ettevõtte väärtuslikkus. Selle mitmekordistaja efektiivseks saamiseks vajate head baasi. Kui te saate oma toodet paremini oluliseks muuta - omaduste, pakendamise, hinna jne osas - kõigepealt hoolitseme selle eest. Ja alles siis, kui toode muutub peaaegu täiuslikuks, edastage jõud edasi.

Alusta ettevõtte väljakuulutamisega. Huvitavad faktid, müüdid, brändi ajalugu - kõik, mis võib huvi tekitada ja ettevõtte tähelepanu juhtida, teeb seda. Näiteks arvatakse, et Pampersi mähkmed ilmusid peaaegu juhuslikult: Victor Mills tahtis lihtsalt oma lapselapsele kasu tuua, ja siis jagas tulemuse maailma. Milline oli inseneri Procter & Gamble tõeline motivatsioon, ei ole teada, kuid ettevõte levitab hoolitsetud vanaisa ja tema lapselapse legende. Laste ja "perekonna" päritolu eest hoolitsemise motiiv tekitab brändile kaastunnet, aitab müüki kaasa.

Teine näide: legendi järgi ilmnes Land Roveri embleem, sest üks inseneridest unustas oma laua lõunasöögi joonistega - sardiinide ovaalne purk. Paberil jäi õlikirjutus ja kõigile tundus, et see tundus väga huvitav. Saadud "logo" viidi lõpule ja sündis embleem, mis sai maailma kõige kuulsamaks. See on huvitav lugu, mis tõmbab tähelepanu brändile, on meelde tuletatud ja aitab suurendada ettevõtte tunnustamist.

Kell tuhast

Püüdke juhtida teie toote tähelepanu, vabastades lisatasu toote. Nii tegid nad seda Romain Jerome'i ajakirjandusettevõttele, vabastades Eyjafjallajokulli DNA-kellad, mis on kaunistatud tuhast ja Eyjafjallajokull-vulkaani karastatud leavast. Ettevõtte juhatuse esimees Manuel Emsh on näidanud tõeliselt ajakirjandusliku efektiivsuse, esitades valmis valmis kellatooja vaid kuu pärast kuulsa 2010. aasta purse. Absoluutselt ainulaadne asi, millel on huvitav ajalugu, tõstis huvi brändi vastu ning Romain Jeromei üldine müügitase on dramaatiliselt kasvanud.

Huvitav on see, et sellise mõju jaoks ei ole alati vaja uut toodet - mõnikord piisab olemasoleva toote reklaamimise lähenemisviisi uuesti kaalumisest. 1980. aastate alguses oli Timberlandi kingapartiil raskusi: ettevõte toodab suurepäraseid pumbad, mis maksavad vähem kui tööstusharu juhtivate Topsiderite tooted, kuid ei olnud nõudluse poolest. Olukord muutus siis, kui Timberland tõstatas oma toodete hinna mitu korda ja keskendus asjaolule, et need on uue kvaliteeditaseme jalanõud. Müük on järsult tõusnud.

Brewmaster Records Book

Kui loote toote, mille jaoks on unikaalse loo loomine keeruline, mõtle tähelepanu brändi kui terviku tähelepanu juhtimisele. See otsus tehti Guinnes'is: 1955. aastal andis õlletootja välja esimese oma "Raamatute raamatu", mis sai koheselt bestselleriks. Bränd sai tulu nii raamatute müügist kui ka märgatavalt õllekümblusest - Guinnessi kaubamärk hakkas kohe kaaluma rohkem kui tema lähimad konkurendid.

Korralikult kavandatud ja läbi viidud PR-kampaania võib mõne päeva jooksul ettevõtte väärtust mitu korda suurendada. Selles valdkonnas pole universaalseid lahendusi, peate alati töötama konkreetse ettevõtte ja konkreetse tootega, kuid üldised põhimõtted jäävad samaks: ärge huvitavaks tegema, rääkige sellest võimalikult laiaulatuslikule vaatajaskonnale ja jälgige oma vara väärtuse kasvu.